-

Kosova Camii

Cami Adı: Kosova Camii

Caminin Yapıldığı Yer: Kosova, Priştine

Durum: Projelendirme aşamasında

Cami Hakkında:

• Kosova Priştine Camii ve Külliyesi, Priştine’nin merkezinde Bulevar Narodnih Palih Boraca caddesi üzerinde Postahane binasının hemen yanında otopark olarak kullanılan 8100 m2 arsa üzerine inşa edilecektir.
• Kosova Priştine Camii, Klasik Osmanlı Mimarisinin kütlesel sadeliğinin gücü ile modern yapı tekniklerini buluşturan bir yapı olarak tasarlanmıştır. Balkanlarda yüzyıllarca sürmüş olan birlikteliğin bir izi olarak geçmişten geleceğe uzanan bir çizgide gönüllerinin birlikteliğin sembolü olacak, insanların unutmaya yüz tutmuş hafızalarını her daim tazeleyecek bir kardeşlik eseri olacaktır.
• Cami, sekizgen plan şemalı, merkezi kubbe etrafında dört yarım kubbeden oluşmaktadır. Mimar Sinanın ustalık eseri olan Selimiye Camiindeki uslüp yorumlanmıştır. Arsanın şekli ile kıble yönünün uyumsuzluğu tasarım sürecinde bir takım kısıtlamalar getirmiş olmasına rağmen camide merkezi ibadet alanı oluşturacak şekilde bir ana kubbe oluşturulmuş ve bu kubbeden kademeli olarak inişler yapılarak kütlenin yanlara doğru genişletilmesi sağlanmış ve ibadet alanı büyütülmüştür. Böylelikle hem caminin estetik kademelenmesi kütlede korunabilirken hem de ihtiyaca yönelik kişi sayısı karşılanabilmiştir. Avlu sistemi de arsa şekline uygun yorumlanmış ve kademelendirilerek ana kütleyle uyumlu bir form yakalanmıştır. Cami taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme karkas olarak inşaa edilecektir.
• Projede klasik Osmanlı mimari üslubunun korunmasına özellikle dikkat edilmiş, mekânda vahdet fikri, merkezi kubbeli olarak plana yansıtılmıştır.
• Caminin ana kubbe yüksekliği 40 metre, çapı 26 metre olarak inşaa edilecektir. Camide 80 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört adet minare bulunmaktadır. Cami ve avlusu yaklaşık 6750 m2 alana sahip olup camide aynı anda 7000 kişi ibadet edebilecektir. Zemin oturumu 3500 m2 olan yapının bodrum katlarla beraber toplam inşaat alanı yaklaşık 40.000 m2 dir.
• İbadethane ve avlu alanlarının altında 580 kişilik konferans salonu, dükkânlar, sergi salonu, eğitim birimleri, kreş, aşevi/lokanta, hanım-erkek tuvaletleri, abdesthaneler ve yaklaşık 1000 araç kapasiteli 4 katlı otopark bulunmaktadır. Arsadaki kot farkı kullanılarak camiye çeşitli kotlardan bağlantılar yapılmış ayrıca otopark katlarından cami katına merdiven ve asansörler ile ulaşım sağlanarak yatay ve düşey sirkülasyon çözümlemeleri yapılmıştır.

Cami Görseli: