-

Arnavutluk Tiran Merkez Camii

Cami Adı: Arnavutluk Tiran Merkez Camii

Caminin Yapıldığı Yer: Arnavutluk, Tiran

Durum: %15

Cami Hakkında:

• Tiran Namazgah Camii, Tiran’ın en merkezi yerinde, Arnavutluk Parlamento Binası’ nın hemen yanında ve Osmanlı zamanında Tiran’da bayram namazı kılınan, kadın-erkek bütün Müslümanların toplanıp bir araya gelerek bayramlaşma yaptığı ve geçmişin şahidi olan namazgah taşının bulunduğu Namazgah mevkiindedir.
• Tiran Namazgah Camii, gelenekten geleceğe uzanan ve gelenekle teknolojiyi bütünleştiren, bugünün inşaat teknolojisi ile Balkanlarda hakim olan Klasik Osmanlı Mimarisi üslûbunu buluşturan bir yapı olarak tasarlanmıştır.
• Cami, altıgen şemalı, merkezi kubbe etrafında altı yarım kubbeden oluşmaktadır. Bu uslüp, Mimar Muslihuddin tarafından ilk defa Edirne Üç Şerefeli Camii’nde kullanılmış, sonrasında Mimar Sinan’ın bir çok Camii’nde farklı örnekleri görülmüştür. Cami taşıyıcı konstrüksiyonu betonarme karkas olarak inşaa edilecektir.
• Projede klasik Osmanlı mimari üslubunun korunmasına özellikle dikkat edilmiş, Tiran Edhem Paşa Camii’nde de görülen mekanda vahdet fikri, merkezi kubbeli olarak plana yansımış, tasarım ve ölçülendirmede metrik sistem yerine, İslam mimarisi ölçü birimi olan “arşın” kullanılmıştır.
• Caminin ana kubbe yüksekliği 37 metre, çapı 18 metre olarak inşaa edilecektir. Camide 56 metre yüksekliğinde üç şerefeli dört adet minare bulunmaktadır. Cami ve avlusu yaklaşık 2400 m2 alana sahip olup camide aynı anda 4000 kişi ibadet edebilecektir. Zemin oturumu 5.000 m2 olan yapının bodrum katlarla beraber toplam inşaat alanı yaklaşık 20.000 m2 dir.
• İbadethane ve avlu alanlarının altında konferans salonu, sergi salonu, eğitim birimleri, aşevi/lokanta, lavabolar, abdesthaneler ve yaklaşık 200 araç kapasiteli 2 katlı otopark bulunmaktadır. Otopark katlarından cami katına çıkan iki adet 10’ar kişilik asansör bulunmaktadır.
• İlaveten saha içerisinde müstakil bir “Balkan Kültürleri Birlikte Yaşam Müzesi” düşünülmüştür.

Cami Görseli: